ADLİYEMİZ

 

          Adilcevaz Hükümet Konağında hizmet veren Adilcevaz Adliyesi, 2011 yılında Van ilinde meydana gelen deprem sonrasında ağır hasar görmüş ve yıkım kararı çıkması üzerine 2011 yılı itibariyle Adilcevaz Belediyesinin 3.katında hizmet vermektedir.
          Adliyemizde 2  Cumhuriyet Savcısı, 2 Hâkim, 1 Yazı İşleri Müdürü, 1 İcra Müdürü, 6 Zabıt Kâtibi, 1 Seçim Kâtibi, 1 Mübaşir, 1 Hizmetli, 1 Sözleşmeli Temizlik Hizmeti Elemanı görev yapmaktadır.
            Adliyemizde 1 adet duruşma salonu olup, adliyemize ait 10 konutlu lojman bulunmaktadır.

İLÇEMİZ

 

            İlçe Van Gölü sahilinde Süphan Dağı eteğinde tabii güzelliğe sahip bir yerleşim yeridir. Yüzölçümü 812 kilometrekaredir. Denizden yüksekliği (rakımı) 1650 metre civarındadır. 28 köy 1 belde ve 8 mahalleden oluşmaktadır.
           Doğusunda Erciş, batısında Ahlat İlçeleri, güneyinde Van Gölü, kuzeyinde Malazgirt ve Patnos İlçeleri bulunmaktadır. 38-8.9 kuzey eylemleri 42-5,39 doğu boylamları arasında yer almaktadır. İlçemiz Bitlis iline 89 km. mesafeyle en uzak ilçedir.

             Etrafının dağlarla çevrili olması ve güneyinde Van Gölünün bulunması nedeniyle rakımı yüksek olmasına rağmen kışları fazla soğuk olmayan karasal bir iklim görülmektedir. Yazları sıcak ve kurak geçer, nem oranı oldukça yüksektir.

İlçemizde Türkiye genelinde adından söz edilebilecek bir akarsu mevcut değildir. Orman alanı yoktur.

 

 

          

 

           


SİTEMİZİ
 

T.C. Adalet Bakanlığı Bitlis Adliyesi Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır.