ADLİYEMİZ

              Ahlat Adliyesi, ilçe merkezinde 4 katlı müstakil binasında hizmet vermektedir.

             Adliyemizde 2  Cumhuriyet Savcısı, 2 Hâkim, 1 Yazı İşleri Müdürü, 1 İcra Müdürü, 1 Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni, 6 Zabıt Kâtibi, 1 Seçim Kâtibi, 3 Mübaşir, 1 Kaloriferci, 1 Teknisyen, 1 Hizmetli, 4 Sözleşmeli Temizlik Hizmeti Elemanı görev yapmaktadır.

             Adliyemizde 4 adet duruşma salonu olup, adliyemize ait 6 konutlu lojman bulunmaktadır.

İLÇEMİZ

 

           İlçe Van Gölü'nün kuzeybatı kıyısında sahil kenarında kurulmuştur. Kuzeyinde Muş İline bağlı Bulanık ve Malazgirt ilçeleri, batısında Muş ili, güneyinde Van Gölü, güneybatısında Tatvan ve Bitlis, doğusunda ise yine Van Gölü ve Adilcevaz ilçesiyle sınırlıdır. 1044 kilometrekarelik kırsal bir alana yayılmış olan ilçenin yüzey şekilleri, gerek biçim, gerekse meydana geliş şekilleri bakımından farklılıklar gösterir. Yeryüzünün sayılı volkanlarından olan Nemrut, Ahlat'ın batısında, Süphan ise doğusunda yer almaktadır. Bu dağların eteklerinde geniş dağ platoları uzanır. Nemrut gerek bu bölgedeki volkan dağlarının bir örneği olması, gerekse Van Gölü'nün oluşmasında önemli bir yer tutması bakımından ayrıca incelenmeye değer. İlçe Van Gölü'nün kuzey kıyısında yer almış olmakla beraber iklimi kara iklimi özelliği taşır. Yörede kış oldukça erken başlar ve uzun sürer. Havanın ısınmaya başlaması ancak nisan ayının ortalarında olur. Yörenin yaz mevsiminin ağustos ayının sonuna kadar sürmekte olması yanında kısmen bazı yıllar eylül ayını da kapsar. Eylülün bitimiyle kısmen kış soğukları başlar.

 

            Etrafının dağlarla çevrili olması ve güneyinde Van Gölünün bulunması nedeniyle rakımı yüksek olmasına rağmen kışları fazla soğuk olmayan karasal bir iklim görülmektedir. Yazları sıcak ve kurak geçer, nem oranı oldukça yüksektir.


SİTEMİZİ
 

T.C. Adalet Bakanlığı Bitlis Adliyesi Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır.