ADLİYEMİZ

              Hizan Adliyesi, Hizan Hükümet Konağının 1.katında hizmet vermektedir.

             Adliyemizde 2  Cumhuriyet Savcısı, 3 Hâkim, 6 Zabıt Kâtibi, 1 Seçim Kâtibi, 2 Mübaşir, 2 Hizmetli, 1 Sözleşmeli Temizlik Hizmeti Elemanı görev yapmaktadır.

             Adliyemizde 1 adet duruşma salonu olup, adliyemize ait 6 konutlu lojman bulunmaktadır.

İLÇEMİZ

 

            İlçe Bitlis ilinin ve Van Gölü’nün güneyinde sarp bir bölgede yer almaktadır. Topraklarının %90’ı dağlık olup, küçük dereler dışında önemli akarsuyu yoktur. İlçede genel olarak karasal iklim hakim olmakla beraber birçok bölgesinde de mikro klima iklim özellikleri görülmektedir. İlçe denizden 1450 m yüksekte olup yaz mevsiminde ortalama en yüksek ısı 32, kış mevsiminde ortalama en düşük ısı -15 derece civarındadır.

 

            İlçede yetişen başlıca ürünler; buğday, arpa, tütün, yem bitkileridir. Ailelerin kedi ihtiyaçlarını karşılamak üzere sebzecilik faaliyetleri de yapılmaktadır. Hizan’da yetiştirilen başlıca meyveler ceviz, fındık, üzüm ve elmadır. İlçeye bağlı 53 köyde arıcılık faaliyeti gerçekleştirilmektedir. Tarımsal faaliyetler, arazinin dağlık ve engebeli oluşu nedeni ile ancak vadi tabanlarında yapılabilmektedir. Tarım arazileri ilçe topraklarının % 10’nu oluşturmaktadır. Tarım arazilerinin % 88’inde sulu ve %12’side kuru tarım yapılmaktadır.

 


SİTEMİZİ
 

T.C. Adalet Bakanlığı Bitlis Adliyesi Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır.