ADLİYEMİZ

            Mutki Adliyesi, Hükümet Konağı binasında hizmet vermektedir.
           Adliyemizde 1  Cumhuriyet Savcısı, 3 Hâkim, 1 Yazı İşleri Müdürü, 1 Seçim Müdürü, 6 Zabıt Kâtibi, 1 Seçim Kâtibi, 2 Mübaşir, 2 Hizmetli, 1 Santral Memuru, 1 Kaloriferci ve 1 Sözleşmeli Temizlik Hizmeti Elemanı görev yapmaktadır.
            Adliyemizde 1 adet duruşma salonu olup, adliyemize ait 7 konutlu lojman bulunmaktadır.

 

İLÇEMİZ

           Mutki İlçesi; doğusunda Bitlis, güneyinde Siirt-Baykan,  batısında Batman-Sason ve Kozluk ve Muş-Hasköy ile kuzeyinde Muş-Hasköy ve Güroymak İlçemiz ile çevrili, Bitlis İline 20 km uzaklıkta kırsal özelliği belirgin olan bir ilçedir.

          İlçemizin arazi yapısı dağlık, ormanlık, dik vadiler ve tepelerden oluşmaktadır. İlçenin genel bitki örtüsü; %40 dolayında orman( bozuk meşelik, ceviz, dış budak, dağ kavağı, kızılağaç, söğüt, buttom ağacı, yabani elma ve armut),%10 dolayında tarım arazisi (hububat, mısır, sebze alanları), kalan kısmı çayır, mera, bozkır ve büyük oranda kullanılmayan kayalıklardan oluşur.

         Yüzölçümü 1.234 km2 olup, rakım 1.500 m civarındadır. Doğu Anadolu Bölgesi'nin karasal iklim yapısının bütün özelliklerini gösterir. Kış aylarında yoğun kar yağışı olup, yazları sıcak ve kuraktır. İklim şartları, ekonomik ve sosyal hayatı olumsuz yönde etkilemektedir.

 

 

 

          

 

           


SİTEMİZİ
 

T.C. Adalet Bakanlığı Bitlis Adliyesi Resmi Web Sitesi © 2016 Tüm Hakları Saklıdır.